İLETİŞİM:0216 418 67 43

E-MAIL:bilgi@milimetrik.com

Sac Kalıplıçığında Kullanılan Programlar Nelerdir?

Progresif sac kalıbı; sac metal şeridin süregelen bir hat üzerinde kesme, bükme, delme, sıvama gibi şekil verme işlemlerini otomatik olarak yapan kalıplardır. Büyük ölçekte seri üretim için kullanılan progresif sac kalıpları güncel hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Otomotiv, elektrik-elektronik, beyaz eşya, uzay ve havacılık gibi sektörler örnek olarak verilebilir. Üretim maliyeti, yüzey temizliği ve toleransları, zaman, nakit gibi noktalarda sunduğu avantajların yanında planlı ve öngörülebilir bir süreç içerisinde otomatik olarak ilerlemesinden dolayı diğer üretim yöntemlerine göre insan sağlığını da maksimum derecede gözetmektedir.

Sac kalıpçılığında etkin ve seri bir şekilde tasarım yapabilmek için CAD programlarına ihtiyacımız vardır. ZW3D, COSTOPTIMIZER, NX Progresivve Die Qizard, Solidworks For Logopress gibi çok fazla program ile tasarım yapılabilmektedir. Bu programlar arasında Solidworks for Logopress Program içerisinde etkin bir şekilde bant tasarımı, kalıp plakalarını oluşturma, kesme boşluğu oluşturma, kolon, cıvata, yay gibi sabit kalıp elemanlarını tasarlama imkanı sunmaktadır. Logopress’i bu alanda lider konuma getiren ise tasarım sürecini diğer programlara nazaran çok daha hızlı ve kaliteli ve bir şekilde yapılabilmesidir. Cıvata, yay gibi hazır parçalarda ise çok geniş bir kütüphane sunarak ihtiyaca göre yenilik ve değişiklik yapabilme imkanı da vermektedir. Solidworks for Logopress ile bir kalıp işini tasarımdan mühendisliğe, satın almadan üretime kadar birçok işi oldukça kısa bir sürede yapılabilmektedir. Bu işlevselliği ve kullanışlılığı ile sektörde en çok tercih edilen program olmaktadır.

Progresif Sac Kalıp tasarım ve üretimi sürecini piyasa şartlarında hızlı, etkin ve sektörün beklentilerine cevap verebilir bir şekilde yönetebilmemiz için sac kalıp tasarım mantığına göre çalışan bir program kullanmalıyız. Buradaki en önemli faktör hitap etmek istediğiniz kitle çalışmak istediğiniz firmalar veya dışardan alacağınız danışmanlık işlerine en uygun tasarım programını seçmektir. Sektörden bir iş alırken alabileceğimiz işlerin bir sefere mahsus değil de sürekliliği olabilecek yerlerden seçmekte oldukça faydalı olacaktır.

Comments are closed.